Emotsioon,  Lapsed

Hambutus, jõulud ja islam

Tõmbasin eile lapsel hamba välja. Lihtsalt võtsin oma jämedate trummipulkadega kinni ja tõstsin selle välja- ei mingit loksutamist ega murdmist. Ta oli ise juba igemesse verevalumi endale hõõrunud ning pidasin paremaks selle olukorra kiirelt lõpetada. Ütlesin talle, et ma ainult korra vaatan… Järgmisel hetkel oli hammas minu sõrmede vahel ja Sass jooksis mööda maja ringi udupasun üürgamas. Isegi verd ei jooksnud, aga Sass karjus nagu pöörane, ja küsis nagu rikkiläinud grammofon: “Miks sa seda tegid? Miks? Miks sa seda tegid? Miks?…” Pärast oli õele tunnistanud, et tegelikult ei olnud üldse valus, aga eks ta sai haiget, et kuidas võis ilma läbirääkimata sedasi temaga toimetada.

Mina olen lihtsalt kurb, et minu pisike armas Sassike on suureks saamas. Kusjuures, kodus ei kutsuta teda eriti Sassiks: ta on meil pigem Axel ja lihtsalt Alexander. Nüüd on tal algamas uus etapp, kus pisike Axel peab valmistuma kooliks.

Kuna mina teda lasteaeda viia ei viitsi, siis üritame vajalikke oskuseid tähtede ja numbrite näol ammutada ise kodus. Lugeda talle ei meeldi, aga kirjutamisega saab hakkama, kummaline. Kõige rohkem meeldivad talle numbrid ja arvutamine.

Tellisin millalgi siin Barborast kaupa ja Alexander küsis, palju mul nüüd raha alles jäi. Teate küll, et see teema on temaga nagu õhkõrnal jääl kõndimine. Ütlesin siis, et 10 eurot. Ta imestas ainult, et nii vähe ning läks ja tõi mulle enda rahakassast 10 senti juurde. Et mul oleks tugevam olla või nii. Täna usutles mind, kas ma ikka olen tema kontolt raha maha võtnud HotWheelsi autopesula ostu eest. Teatas mulle, et siis mul poleks enam 10 vaid suisa 40 eurot. Ei, ma ei ole tema kontot rüüstamas käinud, kuigi meil oli kokkulepe, et ta ostab enda “unistuste asja”, nii nagu ta seda ise nimetas, ise. Kusjuures, suured pered saavad perekaartiga Karupoeg Puhhi mänguasjapoest kõikidelt tavahinnaga toodetelt alati 20% alet. Et siis, väga suur asi, eriti suuremate ostude korral.

Alexander tahtis issile sünnipäevaks Robot Robertit kinkida. Jällegi, reklaamiohver. Mul tekkis küsimus, miks just issile, imelik… Olin ettenägelik ja jõuluvana kingikotist võib ta selle ise hoopiski leida. Seda ta oodata ega soovida endale ei oska, kuigi ilmselt tahaks. Mul on tegelikult jõuludega hästi, sest lastele on kingitused juba ostetud, välja arvatud Hagenile, aga plaan on ka talle aegsasti ära tellida. Kusjuures, kuna igal aastal on alati probleeme ilusate pakkepaberite ostmisega, siis on ka need juba ette ära soetatud. TIGERis on jube ilusad pakkepaberid: sädelevaid ja läikivaid ühevärvilisi. Olen lummatud sinisest pakkepaberist, mille sisse pakituna näevad kingitused niiiiii majesteetlikud välja. Kusjuures, rullid on tavapärastest Rimi ja Selku pakkepaberirullidest kõvasti suuremad ja hinnad on seevastu väiksemad. Ilu ei pea maksma palju! Mileedist saab jällegi palju soodsamalt pakkepaela. Võta millist värvi tahad ja rullis on jooksvaid meetreid kõvasti rohkem kui oskad oodata. Jällegi, win-win. Mulle jubedalt meeldib kingitusi pakkida just paberisse, mitte kotti, siis veel ilus lipsuke peale, väike kaunistus juurde ja… mmm… superluks!

Jõulude ja külmaga seoses on ka teesahtel korralikult varustatud. Tartus on selline imeline pood nagu Würtspood. Neilt saab tellida ka, aga siis jääte ilma perenaise asjatundlikutest soovitustest. Seal on niiii head teed, palju maitsekohvi, siirupit ja kommi veel ka. Minu vaieldamatuks lemmikuks on mango tee, mille puru saad pärast ära süüa ja üleüldse, kõik on nii hea ja maitsev, et kümnest punktist annan mina 11. Veel oli hästi suureks ja meeldivaks üllatajaks aprikoosi-lavendli tee, millest on saanud samuti üks minu suuri lemmikuid, kusjuures, seda soovitas poe perenaine ja päriselt, ei pidanud pettuma. Need on kaks kõige eredamat maitseelamust teede näol, kuigi ka teised rohelised, valged ja puuviljateed on olnud head. Neile pidid ilusad kuldsed kotid ka teede jaoks tulema, et jõulude jaoks kohe nagu loodud. Arvan, et tänaseks on need kindlasti juba poes olemas. Et siis, mõned saadetised jõuluvana kingikotti tulevad kindlasti ka sealt.

Üleüldse, kirjutasin millalgi, kuidas kinkimine on nii nõme. Ongi. Niisama ninni-nänni on nõme kinkida lihtsalt kinkimise pärast. Vanaemal oli sünnipäev ning mõtlesin, et miks ma pean talle edasikinkimise tarbeks kinkima asju või kommikarpe? Tal on sellised kahtlased kombed, et kingib millalgi edasi… Spetsiaalselt talle mõelduna sai talle viidud palju erinevate maitsenüanssidega maitsekohvi, erinevaid teesid, teistmoodi küpsiseid- midagi temale endale ja koheseks kasutamiseks. Et siis, palju sa vanale inimesele ikka neid patju ja pleede kingid… Julm on võibolla seda välja öelda, aga me ei tea kunagi, kuna inimene ära sureb ja seetõttu leian, et kingi elamust. Kas või maitsete näol. Nojah, ega palju valikuid vanade inimeste juures ju olegi, langevarjuga teda vist hüppama ei riski viia. Vanasid inimesi võiks muidugi ka teatrisse viia, aga praeguse olukorra juures pole see vist kõige targem, eriti siis, kui sul on palju kaasuvaid haiguseid ja oled veel vana ka.

Teate, täna on parem, kohe palju parem. Mul on 16.12 üks tore ettekanne vaja teha teemal “Naistevastane vägivald 21.saj. islamis”. Lugesin ja tegin ettekannet ning võin tõdeda, et ettekanne ise on esitluse näol valmis, juurde rääkimiseks on vaja veel lugeda ja lisa otsida, aga selline suht söödav asi on tehtud. Hurraaa… Selle peab veel tõsisemaks uurimistööks ka kokku panema ja siis on tehtud. Teemaga on jubedalt vedanud, sest mind ärritab tohutult ebavõrdsus ja diskrimineerimine ning seda kõike leiad islamist parajates annustes. Ei, tegelikult pean selgitama, et islam ise ei ole vägivaldne, aga äärmuslased tõlgendavad allikmaterjali vastavalt oma vajadustele. Usu varjus leiab piisavalt põhjuseid naiste vägistamiseks, peksmiseks, piinamiseks… Koraani ei eelista poisse tüdrukutele ja ütleb, et mõlemad on võrdsed ja teineteist täiendavad, kuid ometigi on reaalsus nii teistsugune. Mees arvab ennast olevat parem, mees arvab endal olevat rohkem õiguseid.

Vahet pole, olgu selleks siis islam või kristlus: arvan, et usk on pime ja pimedust on palju. Usk on silmakirjalik ja diskrimineeriv. Kristluse aluseks peaks olema ligimesearmastus…. Kus see on, kas keegi on näinud? Mamma ütles hiljuti, et usk annab võimaluse sigatusteks: oled tõbras ja lähed palud andeks- surnud ring.

Minul ei ole näiteks kusagilt andestust paluda, lihtsalt peeglisse on halb vaadata.

Jätke vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga